V skladu z Zakonom o dostopu do informacij javnega značaja (ZDIJZ) so državni organi, organi lokalnih skupnosti, javne agencije, javni skladi in druge osebe javnega prava, nosilci javnih pooblastil in izvajalci javnih služb dolžni odgovoriti na zahtevo za dostop do informacij javnega značaja in sicer nemudoma, vendar najpozneje v roku 20 delovnih dni od prejema popolne zahteve. Informacije javnega značaja vključujejo vse dokumente, zadeve, evidence in drugo gradivo, ki izvira iz delovnega področja organa, ne glede na to, ali ste jih izdelali sami, v sodelovanju z drugimi ali pridobili od drugih oseb.
Pri obravnavi zahteve je potrebno presoditi, ali dokumenti ustrezajo kriterijem za dostop. V določenih primerih se dostop do dokumentov lahko zavrne, npr. če gre za tajne podatke, poslovne skrivnosti ali osebne podatke, katerih razkritje bi pomenilo kršitev varstva osebnih podatkov. Dostop se lahko zavrne tudi v drugih primerih v skladu z zakonom.
Kljub temu zakon omogoča dostop do informacij, ki so povezane s porabo javnih sredstev ali opravljanjem javne funkcije, če te niso zaščitene z zakoni, ki urejajo tajne in davčne podatke.
Če se zadevi ugodi, posebna odločba ni potrebna, če pa se jo zavrne ali omogoči le delni dostop, mora biti izdana pisna odločba, ki mora biti natančno prilagojena dejanskemu stanju in skladna z določili Zakona o splošnem upravnem postopku (ZUP).