Informacijski pooblaščenec je obravnaval vprašanje, ali imajo oškodovanci v primeru vloma pravico do vpogleda v posnetke videonadzornih kamer. V opisanem primeru je bil v stavbi, kjer je nameščen videonadzor, že sprejet pravilnik o izvajanju videonadzora. Prav tako so določene pooblaščene osebe za obdelavo podatkov, med katerimi je tudi upravnik stavbe kot odgovorna oseba za izvajanje videonadzora.
Do vloma je prišlo v prostoru, ki je pod videonadzorom, primer pa je bil prijavljen policiji. Policija je zahtevala in prejela posnetke vseh kamer v določenem časovnem obdobju. Po tem sta oškodovanca izrazila željo, da bi vpogledala v posnetke, saj menita, da bi lahko na podlagi videoposnetkov prepoznala storilca. Svojo prošnjo sta utemeljila z dejstvom, da so kamere v skupni lasti in da bi morali imeti kot posameznika enake pravice do vpogleda, kot jih ima upravnik ali druga pooblaščena oseba.
Informacijski pooblaščenec je pojasnil, da oškodovanca nista upravičena do neposrednega vpogleda v posnetke videonadzornih kamer. Če menita, da je to potrebno za identifikacijo storilca, naj se obrneta na policijo, ki je že prejela zahtevane posnetke. Posredovanje posnetkov tretjim osebam brez ustrezne pravne podlage bi predstavljalo kršitev zakonodaje o varstvu osebnih podatkov.
Celotno mnenje Informacijskega pooblaščenca številka 07121-1/2024/1246, je na voljo tukaj.