GAP analiza – analiza vrzeli po novi zakonodaji (NIS 2 in predlog ZInfV-1)

GAP analiza predstavlja tehniko, s pomočjo katere se določijo koraki za prehod iz trenutnega v želeno stanje na področju kibernetske varnosti organizacije. Ta analiza bo omogočila identifikacijo morebitnih vrzeli med vašimi trenutnimi praksami in zahtevami v skladu s standardom ISO/IEC 27001:2022.

Storitev vključuje:

Naša ponudba vključuje naslednje storitve oziroma pripravo naslednje dokumentacije:

• Začetni sestanek za razumevanje vaših specifičnih potreb in ciljev.
• Presoja ali je vaša organizacija zavezanec po direktivi NIS 2, z ustreznimi nasveti za nadaljnje aktivnosti (poročilo).
• Pregled politik in postopkov ter izvedba GAP analize vrzeli (pregled dokumentacije in identifikacija razlik med zahtevami direktive in dejanskimi praksami organizacije).
• Priprava priporočila za nadaljnje aktivnosti.
• Zaključno poročilo s predstavitvijo ugotovitev in priporočil (videokonferenca).

 

S storitvijo boste pridobili jasen vpogled v stanje vaše informacijske varnosti in načrt za dosego skladnosti z najnovejšimi regulativnimi zahtevami. Naše storitve so zasnovane za zagotavljanje pregleda vaše organizacije glede skladnosti s kibernetsko varnostnimi zahtevami, ki jih določa direktiva NIS 2. Pri pregledu se omejimo na eno lokacijo po vaši izbiri.

Postopek analize

GAP analiza vključuje zbiranje informacij o vaši oranizaciji s pomočjo tehnike opazovanja in analize, odgovarjanja na različne vprašalnike, izvajanja intervjujev, pregleda dokumentacije, ki se nanaša na politike
za upravljanje dostopa, zaščite podatkov, preprečevanje vdorov, preverjanje varnosti omrežij, zagotavaljanja
varnostnih kopij in obnovitve podatkov ter upravljanje incidentov.

Cilj GAP analize je pridobiti celovit pregled obstoječega stanja kibernetske varnosti v organizaciji, vključno z ugotavljanjem, katere politike in postopki so že v skladu z zahtevami direktive in kateri bi lahko zahtevali prilagoditve.


Sledi identificiranje razlik med zahtevami direktive in dejanskimi praksami vaše organizacije, morebitnimi pomanjkljivostmi v varnostnih postopkih ali tehnologijah, nedoslednosti pri določanju odgovornosti kibernetsko varnost, neupoštevanju predpisov o poročanju incidentov ali neizvajanju rednih pregledov varnostnih tveganj. Identifikacija teh vrzeli je ključna za razumevanje obsega prilagoditev, ki jih je treba izvesti, da bi vaša organizacija postala skladna z direktivo.

Direktiva NIS 2 

NIS 2 direktiva (Direktiva o varnosti omrežij in informacijskih sistemov) je bila sprejeta z namenom izboljšanja kibernetske varnosti v Evropski uniji. Direktiva določa obveznosti za podjetja, ki zagotavljajo ključne storitve in digitalno infrastrukturo, da sprejmejo ustrezne ukrepe za obvladovanje kibernetskih tveganj. GAP analiza vrzeli je ključni postopek, ki omogoča podjetjem, da ugotovijo, kje se nahajajo njihove šibke točke glede na zahteve NIS 2, in pripravijo načrt za njihovo odpravo.

Najpogostejša vprašanja

GAP analiza vrzeli je proces, ki identificira razlike med trenutnim stanjem varnosti v podjetju in zahtevami, določenimi v NIS 2 direktivi. Pomaga prepoznati vrzeli in šibke točke, ki jih je potrebno nasloviti.

Podjetja morajo vzpostaviti ukrepe za obvladovanje kibernetskih tveganj, zagotoviti varnost omrežij in informacijskih sistemov, poročati o varnostnih incidentih ter sodelovati z nacionalnimi organi za kibernetsko varnost. Prav tako morajo izvajati redne ocene tveganj in sprejemati ukrepe za njihovo zmanjšanje.

Neskladnost z NIS 2 direktivo lahko vodi do finančnih sankcij, pravnih posledic in škode za ugled podjetja. Poleg tega lahko neskladnost poveča tveganje za kibernetske napade in izgubo podatkov, kar lahko ima resne poslovne posledice.

AKTUALNO

Prihajajoči dogodki in izobraževanja

KONTAKTNI OBRAZEC

Želite ponudbo? Imate vprašanje? Pišite nam!

=

Prijava na  enovice

=
* S prijavo na e-novice soglašate, da vaš elektronski naslov uporabljamo za pošiljanje novic in drugih obvestil. Pri tem beležimo vašo dejavnost, kot so odpiranje sporočil in klikanje na povezave, za namen analize, prilagoditve vsebin in izboljšanja naše komunikacije. Več informacij o obdelavi vaših osebnih podatkov, pravni podlagi in vaših pravicah najdete v naši Politiki zasebnosti.

Svojo privolitev lahko kadarkoli prekličete s klikom na povezavo ODJAVA v prejetem sporočilu ali tako, da nas kontaktirate. Preklic privolitve ne vpliva na zakonitost obdelave podatkov, izvedene na podlagi privolitve pred njenim preklicem.