Max Schrems, častni predsednik organizacije NOYB, meni, da morda ne bo potreben nov sodni izziv zoper čezatlantski okvir za varstvo podatkov (EU-U.S. Data Privacy Framework – DPF), saj politični premiki v ZDA lahko sami ogrozijo njegovo veljavnost. V pogovoru z Danielom Solovejem (TeachPrivacy) je izpostavil, da bi spremembe v neodvisnih ameriških agencijah, ki nadzorujejo izvajanje DPF, lahko zadostovale, da Evropska komisija sama prekine ali ustavi izvajanje sporazuma.
Čeprav je bil DPF formaliziran leta 2023, Schrems meni, da ključne skrbi – kot so sorazmernost ameriškega nadzora nad podatki in neodvisna pravna sredstva za evropske državljane – še vedno niso rešene. Evropska komisija sicer napoveduje popolno implementacijo, vendar so nadzorniki za varstvo podatkov v Danski, Norveški in Švedski že opozorili na možne zaplete.
Če bo DPF še naprej v veljavi, Schrems ne izključuje pravnega izziva (“Schrems III”), morda prek civilne tožbe proti posameznemu podjetju.
Morebitna razveljavitev DPF bi imela gospodarske posledice na obeh straneh Atlantika, vendar bi evropska podjetja verjetno utrpela večje breme, saj bi morala uporabljati dražje alternativne mehanizme prenosa podatkov.
Schrems poudarja, da gre za spor med državljani EU in podjetji – ne glede na njihovo nacionalnost. Ob tem poziva k oblikovanju enotnega evropskega regulatorja, ki bi zmanjšal razdrobljenost regulative in negotovost, ki jo ta povzroča podjetjem in potrošnikom.
Več informacij je na voljo tukaj.