Na Informacijskega pooblaščenca je bilo naslovljeno vprašanje v zvezi z upravičenostjo vpogleda posameznika do zapisov psihologa pri psihološkem testiranju.
Informacijski pooblaščenec je pojasnil, da se v primerih, ko je izvajalec testiranja izvajalec zdravstvene dejavnosti (npr. klinična psihologija ali psihiatrija), uporablja 41. člen Zakona o pacientovih pravicah (ZPacP), ki ureja pravico do vpogleda v zdravstveno dokumentacijo. Če pa je testiranje izvedeno zunaj zdravstvene dejavnosti, npr. zasebno testiranje za delodajalce, velja pravica do seznanitve z osebnimi podatki po 15. členu Splošne uredbe o varstvu podatkov (GDPR). Pomembno je poudariti, da se pravica do vpogleda v lastne osebne podatke in pravica do vpogleda v zdravstveno dokumentacijo ne prekrivata v celoti.
Realizacija teh pravic je odvisna od vrste psiholoških testov. Če pacient ne podaja pisnih odgovorov, ampak zapise opravi le psiholog, je mogoče te zapise obravnavati kot del zdravstvene dokumentacije ali kot osebne podatke posameznika. Konkretna presoja je odvisna od strokovnih pravil, načina beleženja, vsebine zapisov in njihovega namena. Informacijski pooblaščenec lahko o teh vprašanjih odloča v okviru pritožbenega ali nadzornega postopka, če izvajalec testiranja zavrne zahtevo za vpogled, pacient pa vloži pritožbo ali prijavo.
Celotno mnenje Informacijskega pooblaščenca št. 07121-1/2024/1165 z dne 2. 10. 2024 je na voljo tukaj.